Question: Why is it $15 19. Consider the goods market model where consumption is given by: C = co + G (Y -T), investment given by:
Why is it $15

19. Consider the goods market model where consumption is given by: C = co + G (Y -T), investment given by: 1 = bo + b,Y - bzi, and G and T are given. Assuming Co = 100, C1 = 0.5, bo = 150, b, = 0.3, and b2 = 1,000. Keeping all other things constant, what will be the change in the equilibrium investment (I*) in the goods market if autonomous consumption, Co, is increased by $10? a. $10 b. $15 C. $35 nonsups tomoiveded aniwollot s.bird bednoasb al vote node barob A ES d. $50 e. All of the answers here are incorrect
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
