Question: Consider the information given below. Output Inputs 335,000 units6,200 labor hours @ $16.00 per hourSales price = $1,272.00/unitMaterial cost = $39,125,000 Utilities cost = $4,600

Consider the information given below.
OutputInputs
335,000 units6,200 labor hours @ $16.00 per hourSales price = $1,272.00/unitMaterial cost = $39,125,000 Utilities cost = $4,600
Calculate the single factor productivities and the total productivity. Do not round intermediate calculations. Round your answers to two decimal places.
Labor productivity: $/labor$
Material productivity: $/material$
Utilities productivity: $/utility$
Total productivity: $/input$
Consider the information given below. Calculate the single factor productivities and the total productivity. Do not round intermediate calculations. Round your answers to two decimal places. Laborproductivity:Materialproductivity:Utilitiesproductivity:Totalproductivity:$/labor$$/material$$/utility$$/input$
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
