Question: Consider the RC circuit with R 1 = R 2 = R 3 = 1 0 . 0 kW , and C = 0 .

Consider the RC circuit with
R 1= R 2= R 3=10.0 kW,
and C =0.20 mF.
The initial condition is v C(0+
)=3.0 V.
The source is
v S(t)=6.0[1.0-0.5 u(t)]=6.0-3.0 u(t) V
(a) Use source transformation to obtain the lower
circuit for t >0. Calculate V x and R x.(6 pts.)
(b) KCL at the upper right-hand corner gives the
DE: dv C(t)/dt +[1/(R xC)] v C(t)=(1/R xC) V x
Determine the form of natural solution vCN(t) with a value for s.(3 pts)
(c) Determine the particular solution v CP(t).(3 pts)
(d) Determine the complete solution v C(t) for t >0.(3 pts.)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!