Question: Consider the system shown in Figure P6.66 on page 456 when k-5000 N/m and c=50 Ns/m. Use Lagrange equation to determine the EOM. Determine
Consider the system shown in Figure P6.66 on page 456 when k-5000 N/m and c=50 Ns/m. Use Lagrange equation to determine the EOM. Determine the responses of the two masses using the numerical approach when o=10 rad/s. 200 sin@t Massless 40 cm 5 x 10 N/m pulley 20 cm 40 cm CL 8 kg FIGURE P6.66
Step by Step Solution
★★★★★
3.48 Rating (148 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (2 attachments)
60929a925699d_209487.pdf
180 KBs PDF File
60929a925699d_209487.docx
120 KBs Word File
