Question: d . Consider an analogue signal: x a = 2 s i n ( 5 0 t ) i ) Determine the minimum sampling rate

d. Consider an analogue signal:
xa=2sin(50t)
i) Determine the minimum sampling rate to avoid aliasing.
[2.5 marks]
ii) Suppose that the signal is sampled at 5 Hz . What is the frequency of the stored sinusoidal signal and why.
[2.5 marks]
d . Consider an analogue signal: x a = 2 s i n (

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!