Question: Details Each 5 mL mixture should contain 1 5 0 mg of aspirin. Concentration of aspirin in aspirin mixture APF 1 2 using the following

Details
Each 5mL mixture should contain 150mg of aspirin.
Concentration of aspirin in aspirin mixture APF12 using the following units
150mg/5mL =30g/L and 30g/L =3% w/v
Question
1. Aspirin is a weak acid with a pKa of 3.6 and aqueous solubility (saturation solubility)3.3 g/L. The MW of aspirin is 180 g/mol. Aspirin mixture APF12 is a suspension of aspirin with a concentration equal to your answer to details above.
(a) Calculate the pH of a saturated solution of aspirin in water.
M=3.3/180=0.01833
pH=pka + log ([A-]/[HA])
pH=3.6+log (x/0.01833)
H+=4.6042e^-6
pH =log [4.6042e^-6]=1.9411 is this correct method? or what is the correct method

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!