Question: Determine the demand capacity ratio ( DCR = Mu / phi Mn ) for a W 2 1 x 4 4 ( Fy =

Determine the demand capacity ratio (DCR = Mu /\phi Mn) for a W21x44(Fy =50 ksi) with a simple span of 40 ft. The spacing to adjacent beams is 12 ft on each side of the W21x44. The slab is composed of a 3" deep steel deck with 4" of lightweight concrete (f'c =4,000 psi; w =110 pcf) over the top of the deck (total thickness =3"+4"=7"). The deck is oriented perpendicular to the beam. The ribs in the deck are spaced at 12" centers. There are two 3/4" diameter studs in each rib for a total of 80 studs over the entire beam length. The service loading is Wd =0.865 k/ft including beam weight and WL =1.200 k/ft. Consider unshored construction. a. Use either the AISC design aids or the detailed equilibrium equations b. Verify that the section is adequate for the initial non-composite conditions assuming self-weight loading (WSW) is 0.649 k/ft and a construction live load (WCLL) is 0.240 k/ft. c. Determine a recommended camber for the beam

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!