Question: Determine the price, if the: Average Cost = $115, Required net income = $6,300, Loss on fee schedule payers = $1,500, Volume of charge payers
Determine the price, if the: Average Cost = $115, Required net income = $6,300, Loss on fee schedule payers = $1,500, Volume of charge payers is 250, and Average discount experienced on charge payers is 47%.
Step by Step Solution
★★★★★
3.36 Rating (146 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To determine the price we need to calculate the total revenue required to cover the costs and genera... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
