Question: During a circus act, a performer thrills the crowd by catching a cannon ball shot at him. The cannon ball has a mass of m

During a circus act, a performer thrills the crowd by catching a cannon ball shot at him. The cannon ball has a mass of m1=10.5 kg and the horizontal component of its velocity is v =8.55 m/s when the performer, of mass m2=66 kg, catches it.
Part (a)
If the performer is on nearly frictionless roller skates, enter an expression for his recoil speed, in terms of the masses and initial speed.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!