Question: Electromagnetic Wave II 1 1 3 1 5 A plane monochromatic electromagnetic wave with wavelength = 5 . 6 cm , propagates through a vacuum.

Electromagnetic Wave II
1
1
3
1
5
A plane monochromatic electromagnetic wave with wavelength =5.6 cm, propagates through a vacuum. Its magnetic field is described by
B=(Bxi^+Byj^)cos(kz+t)
where Bx =1.3 X 10-6 T, By =3.8 X 10-6 T, and i-hat and j-hat are the unit vectors in the +x and +y directions, respectively.
1)
What is f, the frequency of this wave?
GHz
Submit
Your submissions:
5.36
Computed value:
5.36
Submitted:
Wednesday, November 20 at 11:37 PM
Feedback:
Your answer has been judged correct; the exact answer is: 5.35714285714286.
2)
What is I, the intensity of this wave?
W/m2
Submit
Your submissions:
1927.13
Computed value:
1927.13
Submitted:
Wednesday, November 20 at 11:38 PM
Feedback:
Your answer has been judged correct; the exact answer is: 1928.046321.
3)
What is Sz, the z-component of the Poynting vector at (x =0, y =0, z =0) at t =0?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!