Question: Engine oil at 80C flows over a 10-m-long flat plate whose temperature is 30C with a velocity of 2.5 m/s. The properties of engine
Engine oil at 80C flows over a 10-m-long flat plate whose temperature is 30C with a velocity of 2.5 m/s. The properties of engine oil at the film temperature of (Ts + Too)/2 = (80+30)/2=55C are: p=867 kg/m v=7.045 x 10-5 m/s k= 0.1414 W/m.C Pr=1551 Over the entire plate per unit width, Determine: Y Y the Reynolds number at the end of the plate is the average Nusselt number the heat transfer coefficient The rate of heat transfer is Based on the critical Reynolds number, the flow type is W/m.C W A. 64.75 B. 1.24 104 C. 34.75 D-3.549 105 E. 4579 F. 3.24 104 G.7456 H. Turbulent 1 Laminar
Step by Step Solution
3.46 Rating (166 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Dolutions Given 867 kg V Pr 1551 Engine 891 at 7045 x105 ms 01... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
