Question: Example Material coefficients m c : 1 . 5 ( Concrete ) m s : 1 , 1 5 ( Steel ) Is this beam

Example
Material coefficients
mc :1.5(Concrete)
ms:1,15(Steel)
Is this beam can carry the loads safely?
Mr=?
Materials
C20/25-
B420C
As=418
bw=250mm
h=500mm
d'=30mm
k1=0,85,k3=0,85
b=0.0164(from
table)
d=500-30=470mm
SAFETY REQUIREMENTS
MrMd
TS500 requirements should be satisfied
Example Material coefficients m c : 1 . 5 (

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!