Question: explain and solve this problem Consider long resistance wire of r1=0.2cm K wire =5mk heat gen uniformly as a result of heating@const rate egen=50w3cm3. Wire

explain and solve this problem
Consider long resistance wire of r1=0.2cm K wire =5mk heat gen uniformly as a result of heating@const rate egen=50w3cm3. Wire embided in 0.5cm thick long layer of Cermic its Kceramic=1.2W/mK. Outer temp of Ceramic is Ts=45C. Determine temp profile in each material and temperature @entre of the resistance wire and the interface of the wire and Ceramic wire the Ceramic layer under Sfeady Conditions Consider long resistance wire of r1=0.2cm K wire =5mk heat gen uniformly as a result of heating@const rate egen=50w3cm3. Wire embided in 0.5cm thick long layer of Cermic its Kceramic=1.2W/mK. Outer temp of Ceramic is Ts=45C. Determine temp profile in each material and temperature @entre of the resistance wire and the interface of the wire and Ceramic wire the Ceramic layer under Sfeady Conditions
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
