Question: Explain the following answer To calculate the standard time for the job, we need to consider the average cycle time, the performance rating, and the

Explain the following answer To calculate the standard time for the job, we need to consider the average cycle time, the performance rating, and the allowances for the department. Given: Average cycle time = 5 minutes Performance rating = 1.05 Allowances = 25% of job time First, let's calculate the normal time (N) using the performance rating: = N= Performance Rating Average Cycle Time = 5 1.05 N= 1.05 5 minutes 4.76 N4.76 minutes Now, we need to calculate the standard time (S), which includes the allowances: = 1 S= 1Allowances N = 4.76 1 0.25 S= 10.25 4.76 minutes = 4.76 0.75 S= 0.75 4.76 minutes 6.35

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!