Question: For a CMOS inverter with ( W / LP ) = 2 ( W / LN ) = 4 . eCox = 2 hCOX =

For a CMOS inverter with (W/LP)=2(W/LN)=4. eCox =2 hCOX =20 mA/V2, and CL =100fF, CCD = CGS =5fF. CDB = CSB =2fF, CGB =3fF, ts =1ns, tf =1ns. Calculating the following at f =1MHz. a. Ipeak b. Pcrossover c. VDSN(av) d. IDSN(av)(Ohmic from VDSN (av)) e. Power due to CL f. Power due to transistor parasitics. (Hint: use fCV2) g. Repeat the above calculations for f =1kHz.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!