Question: For a MOSFET with the parameters given below, calculate the time - to - failure T for operation at V DD = 5 V .

For a MOSFET with the parameters given below, calculate the time-to-failure T for operation at
V DD =5 V. If the device is to be used in a system that must operate reliably for 10 years, what is
the maximum drain-supply voltage that can be used?
Device parameters are x"'=20 nm, Xj =0.2 f..Lm, VDsa, =1 V, Vr =0.7 V, channel1ength
L =1 f..Lm. Use the failure criteria MJ)IID =10% with K,=10 and m =3.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!