Question: For say that the given information below is provided from the financial model of an office building. NOI = $2.65 million Cap rate = 5%
For say that the given information below is provided from the financial model of an office building.
NOI = $2.65 million
Cap rate = 5%
Calculate the value of the office building.
| $50,000,000 | ||
| $53,000,000 | ||
| $5,300,000 | ||
| $13,250,000 |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
