Question: For the reaction 4 PH2(g) = 6H2(g) + P (8) the equilibrium concentrations were found to be [PH, 1 = 0.250 M, [H,] = 0.440
![equilibrium concentrations were found to be [PH, 1 = 0.250 M, [H,]](https://dsd5zvtm8ll6.cloudfront.net/si.experts.images/questions/2024/09/66f9192c9e2af_94066f9192c56db7.jpg)
For the reaction 4 PH2(g) = 6H2(g) + P (8) the equilibrium concentrations were found to be [PH, 1 = 0.250 M, [H,] = 0.440 M, and [P.) = 0.750 M. What is the equilibrium constant for this reaction? K = The elementary reaction 2H2O(g) =2H,(8) +0,(8) proceeds at a certain temperature until the partial pressures of H,0,H,, and 0, reach 0.059 bar, 0.0014 bar, and 0.0023 bar, respectively, at equilibrium. What is the value of the equilibrium constant at this temperature? K = bar
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
