Question: For this question, let the r0 (x-intercept) = 3.80A, if r = 3.70A wouldn't the potential energy becomes positive based on the graph? V(r)=4{(rr0)12(rr0)6} Two
For this question, let the r0 (x-intercept) = 3.80A, if r = 3.70A wouldn't the potential energy becomes positive based on the graph?

V(r)=4{(rr0)12(rr0)6} Two atoms are separated by a distance of 3.80A, which coincides with the ro value of their LennardJones potential. If their separation distance is decreased to 3.70A, does the intermolecular potential between the molecules become more negative or more positive? Justify your
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
