Question: GaAs, at T = 3 0 0 K , is uniformly doped with acceptor impurity atoms to a concentration of N = 2 1 0

GaAs, at T =300 K, is uniformly doped with acceptor impurity atoms to a concentration of N=210 cm^3. Assume an excess carrier lifetime of 510 s.(a) Determine the electronhole recombination rate if the excess electron concentration is n=510^4 cm^3.(b) Using the results of part (a), what is the lifetime of holes?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!