Question: GAP, a retail chain, is considering buying a registered software from Microsoft so that it can more effectively deal with its retail sales. The software

GAP, a retail chain, is considering buying a registered software from Microsoft so that
it can more effectively deal with its retail sales. The software costs $750,000 and will
be depreciated down to zero using the straight-line method over its five-year economic
life.
The marketing department predicts the sales will be $600,000 per year for the next
three years, after which the market will cease to exist. The cost of one unit sold and
operating expenses are predicted to be 25% of sales. After three years the software
can be sold for $400,000. The GAP also needs to add net working capital of $25,000
immediately and maintain it for the next two years. The corporate tax rate is 35%.
What is the NPV of the project? Should GAP undertake it?
Here is answer.
(Unlevered) net income: NI0=0, NI1= NI2= NI3=195;
Free cash flows: CF0=775, CF1=345, CF2=370, CF3=710
The NPV of the project is 233.46. We should undertake it. Tell me why.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!