Question: Give answer in 20 mins i will thumb up 7 Assume an efficient capital market. We have the following information about corporate bond A att

Give answer in 20 mins i will thumb up
7 Assume an efficient capital market. We have the following information about corporate bond A att = 0. The nominal (face) value of the bond is 1000.0. The remaining maturity is 1 year and the annual coupon rate is 5.0%. The probability of default equals 50.0%. In case of default, the cash flow will be 900.0. The 1-year spot rate (11) is 2.0%. At t = 0 the price of the bond A is 875.0. 1.0p Calculate the credit spread of bond A. Round your answer to two decimals (e.g. enter 12.34567% as 12.35). Answer 7 Assume an efficient capital market. We have the following information about corporate bond A att = 0. The nominal (face) value of the bond is 1000.0. The remaining maturity is 1 year and the annual coupon rate is 5.0%. The probability of default equals 50.0%. In case of default, the cash flow will be 900.0. The 1-year spot rate (11) is 2.0%. At t = 0 the price of the bond A is 875.0. 1.0p Calculate the credit spread of bond A. Round your answer to two decimals (e.g. enter 12.34567% as 12.35)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
