Question: Give me the correct answer How many kilograms are present in 6.78x1025molecules of Al2(SO4)3? (hint 1kg=103g) Atomic masses: Al = 27 S = 32 O

Give me the correct answer

How many kilograms are present in 6.78x1025molecules of Al2(SO4)3? (hint 1kg=103g) Atomic masses: Al = 27 S = 32 O = 16 O 0.891kg O 8.44kg O Cannot be determined 38.5kg

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!