Question: Given are the following data for year 1: Profits after taxes = $12 million; Depreciation = $6 million; Interest expense = $6 million; Investment in

Given are the following data for year 1: Profits after taxes = $12 million; Depreciation = $6 million; Interest expense = $6 million; Investment in fixed assets = $12 million; Investment in working capital = $3 million. The corporate tax rate is 19 percent. Assume that free cash flow grows at a rate of 5 percent for year 2 and 3, and then it grows at a rate of 3 from year 4 and beyond. The weighted average cost of capital is 9 percent. If the company has $20 million debt and 1 million shares outstanding. What is the value per share?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!