Question: Given is the data for year 1: Profits after tax= $12 million; Depreciation= $6 million; Interest Expense= $6 million; Investment in Fixed Assets= $12 million;

Given is the data for year 1:

Profits after tax= $12 million; Depreciation= $6 million; Interest Expense= $6 million; Investment in Fixed Assets= $12 million; Investment in Work Capital= $3 million. Corporate tax rate is 19%. Assume free cash flow grows at a rate of 5% for year 2 and 3, and then it grows at a rate of 3% from year 4 and beyond. The WACC is 9%. If the company has $20 million debt and 1 million shares outstanding, what is the value per share?

A. $113.33

B. $115.72

C.$120.54

D. $140.03

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!