Question: Given that a GC column is L=45.68 m long and the and has N plates = 5,215, calculate the plate height (H) in mm. Report

Given that a GC column is L=45.68 m long and the and has N plates = 5,215, calculate the plate height (H) in mm. Report your answer to 3 decimal places.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!