Question: Given that V = 8 . 1 V , A = 1 m 2 , and d = 3 6 m m , what is

Given that V=8.1V,A=1m2, and d=36mm, what is the capacitance?
Report your answer in units of picofarads, 10-12F. For example, if your calculations produce a value of 1.2310-11F, first convert the units to get 1.23101(10-12(F)) or 12.310-12F, then enter your answer as 12.3. then enter your answer as 0.123.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

A nice physics problem Were given the following values 81 ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!