Question: Given: The beam shown. w 0 = 5 k f t , M o = 2 1 k - f t , and L =

Given: The beam shown. w0=5kft,Mo=21k-ft, and L=
12 ft .
Determine the equation of the distributed load.
w(x)=
Solve for the value of constant of integration C1.
C1=
Solve for the value of constant of integration C2.
C2=
Solve for the value of constant of integration C3.
C3=
Solve for the value of constant of integration C4.
C4=
Calculate the equation of the internal shear force.
V(x)=
Calculate the equation of the internal bending moment.
M(x)=
Calculate the equation of the slope of the deflected
shape.
y'(x)=1EI
Calculate the equation of the deflected shape.
y(x)=1EI
Given: The beam shown. w 0 = 5 k f t , M o = 2 1

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!