Question: Given the following information for Soluble Solvent Ltd , Plant attainment = 9 3 % Fixed capital = 4 7 5 , 0 0 0

Given the following information for Soluble Solvent Ltd,
Plant attainment =93%
Fixed capital =475,000
Raw materials =115 kg/d @ 270/t
Utilities:
Steam: 170 kg/hr @ 12/t
Cooling water: 2,350 kg/hr @ 0.15/t
Maintenance: 5% of fixed capital
Annual production rate: 115,000 kg
Calculate:
(1) The annual production cost for the company. (25 marks)
(2) The production cost per kg of solvent

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!