Question: Given the following information, what would efficiency be? Effective capacity =80 units per day Design capacity =100 units per day Utilization =48% A. 80% B.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
