Question: Given the results from Question 1 and assuming that the laminate now represents a cantilever beam, which has a length of 2 m and negligible

Given the results from Question 1 and assuming that the laminate now represents a
cantilever beam, which has a length of 2m and negligible width. What is the deflection of
the beam with no forces applied other than that specified in Question 1?(You can assume
that ky and kxy are zero.)
Hint: To solve this you need to use engineer's bending theory and the equation for the
deflection of a cantilever beam due to a bending moment given by:
=M0L22EI
Ex=24224610511.2
Ey=22851919930.1
Gxy=146187862.6
Nx=25000,Ny=Nxy=Mx=My=Mxy=0
[x0]
y0
xy0
x0
y0
xy0=110-8[0.2064]
-0.0710
-0.0147
-0.4705
-0.0874
0.2594
 Given the results from Question 1 and assuming that the laminate

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!