Question: help resolve admissions for each. For this sample, X=19.8 and s2=25. (1) Are there any assumptions such that The population sampled from has an
admissions for each. For this sample, X=19.8 and s2=25. (1) Are there any assumptions such that " The population sampled from has an approximate normal distribution" or "The population sampled from has an approximate t distribution" necessary? (2) Estimate the mean number of admissions per 24-hour period with a 95% confidence interval. 19. A university dean is interested in determining the proportion of students who receive some sort of financial aid. Rather than examine the records for all students, the dean randomly selects 200 students and finds that 118 of them are receiving financial aid. (1) Use a 90% confidence interval to estimate the true proportion of students who receive financial aid. Please interpret the interval too
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
