Question: Help with these questions pls 3 cm 100 Co (271 X_ + 0:205 20 - 5 seared's A wave on a string is described by
Help with these questions pls

3 cm 100 Co (271 X_ + 0:205 20 - 5 seared's A wave on a string is described by y(x,t)=(3.0 cm) *cost2 pi (x/2.4 ())+ +/0.20s] . F Ja. In what direction is this wave traveling? Right Itowards you b. What is the frequency? 2 5 2 C. What is the wavelength? 0120 d. What is the speed of the wave? f e. At t=0.5 s, what is the displacement of the string at x=0.2m? X ( U.5 ) = ACos ( 2 +1ft) 0:205 = 0103 (Os ( 2 TT ( 24/ 50. 24) 6. 029 9 8. A bass guitar string is 89 cm long with a fundamental frequency of 30 Hz. What is the wave speed on this string? 89cm 49 m
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
