Question: Hi, I need someone to verify my answer: A long-term note for $60,000 was taken out from the bank on March 6. The loan is

Hi, I need someone to verify my answer:

A long-term note for $60,000 was taken out from the bank on March 6. The loan is for two years with an interest rate of 6% repayable at maturity.

Book on June 30 th the interest for the first half of the year?

Note payable = 60,000

Interest = 6%

Time in days = March 6th thru June ( first half of the year) = 25 +30 +31+ 30 = 116 for March 6th = 31-6 = 25

Interest = principal * rate * time = 60,000 * 6% * 116/365 = $1,144.11

Thanks

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!