Question: how did they dervie angular velocity I = 3kg x (0.03m) = 0.027kg . m Now, we can write the conservation of energy equation as
how did they dervie angular velocity
I = 3kg x (0.03m) = 0.027kg . m Now, we can write the conservation of energy equation as follows: 1.769J = -1.5kgv2 + 20.027kg - m @2 Solving for w, we get: 1.769.J (0.027kg-m ) = 11.57 rad Therefore, the angular velocity of the bar as it passes through the vertical position is 11.57 rad/sStep by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
