Question: How much would you pay for a Treasury bill that matures in 182 days and pays $10,000 if you require a 1.8% discount rate? Answer:

How much would you pay for a Treasury bill that matures in 182 days and pays $10,000 if you require a 1.8% discount rate?

Answer: Let C = what you would pay NOTE: THE ANSWER FOR C IS LISTED BELOW BUT I DON'T UNDERSTAND HOW TO SOLVE FOR C. PLEASE SHOW STEP BY STEP PROCESS FOR SOLVING FOR C INCLUDING THE CROSSING OUT OF NUMBERS WHILE SOLVING FOR C. THANK YOU

[($10,000 - C) / ($10,000)] times (360/182)= 0.018

[($10,000 - C) / ($10,000)] times 1.978= 0.018

[($10,000 - C)]= 0.018 times $10,000 divided by 1.978

$10,000 - C= 91

C= $9,909

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!