Question: i need some help on this one 1. Assume you have a product with the following parameters: Demand =360 Holding cost per year =$0.2 per
i need some help on this one
1. Assume you have a product with the following parameters: Demand =360 Holding cost per year =$0.2 per unit Order cost =$10 per order a) What is the EOQ? b) What is the total cost for the inventory policy used? c) Given the data from EOQ, and assuming a 300-day work year; how many orders should be processed per year? d) What is the expected time between orders
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
