Question: If D equals = 2,500 units per year, Sequals=$56.7056.70 per order, and H = $0.700.70 per unit per year, what is the economic order quantity
If D equals = 2,500 units per year, Sequals=$56.7056.70 per order, and H = $0.700.70 per unit per year, what is the economic order quantity for purchasing manager Soomin Park?
EOQ= units (round your response to the nearest whole number).
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
