Question: If margin = 5 percent, net income = $ 1 0 0 , 0 0 0 , and turnover = 4 . 0 , then

If margin =5 percent, net income =$100,000, and turnover =4.0, then
ROI=20%, average total assets =$500,000, and sales =$2,000,000
ROI=20%, average total assets =$1,000,000, and sales =$4,000,000
ROI=10%, average total assets =$500,000, and sales =$4,000,000
ROI=15%, average total assets =$500,000, and sales =$5,000,000
 If margin =5 percent, net income =$100,000, and turnover =4.0, then

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!