Question: If the precision rotameter reads 1 . 8 l p m at a temperature of 2 0 C and a pressure of 6 0 0

If the precision rotameter reads 1.8lpm at a temperature of 20C and a pressure of 600mmHg, correct this flow rate for NTP.
(1.8760)
How many moles are there in the following:
300 gr of inorganic lead (Pb). The MW of Pb=207
1.45 moles =207300M*6.02106207=
2.3Kg of Pb?
2.3*1000=2300
100gr of toluene )=(92.1
If the specific gravity (SG) of toluene is 0.87, how many grams are there in 1.2L of toluene?
0.87=91.2L=
If a cylinder containing chlorine gas is opened, releasing 100
dimensions of 8ft10ft8ft
Pleaze help with these three im so lost
 If the precision rotameter reads 1.8lpm at a temperature of 20C

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!