Question: Imagine that the regression equation for the above data were Y' = 78 + .50X(which it is not), and that the standard error of estimate

Imagine that the regression equation for the above data were Y' = 78 + .50X(which it is not), and that the standard error of estimate is 5 (which it also is not).Assuming normality of points around the regression line, approximately what percentage of individuals who smoke 4 cigarettes per day would be expected to live longer than 85 years?(Use your knowledge of the normal curve to approximate this; you don't need a table.)

Answer: 16

Part 2***

Imagine that the regression equation for the above data were Y' = 78 + .50X(which it is not), and that the standard error of estimate is 5 (which it also is not).What is an approximate 95% confidence interval for the actual Y value within this sample, when X=20? (Hint: When looking upt-critical values in yourt-table, assume a two-tailed test).

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!