Question: In an inductor with L = 3 5 0 . mH the current rises from zero up to a maximum of I 0 = 2

In an inductor with L =350. mH the current rises from zero up to a maximum of I0=2.00 A in t =3.00 ms.
(a) Find the magnitude of the induced emf.
189 V67.7 V233 V299 V208 V121 V170. V579 V261 V
(b) At the maximum current I0=2.00 A, how much energy is stored in the inductor?
315 mJ1650 mJ2630 mJ651 mJ616 mJ700. mJ245 mJ819 mJ2210 mJ

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!