Question: In Figure, let m = 1 k g , c = 4 k g s , k = 2 4 k g s 2 and

In Figure, let m=1kg,c=4kgs,k=24kgs2 and r(t)=10cost
a) Determine such that you get the steady-state vibration of maximum possible amplitude.
b) Determine this amplitude.
c) Find the general solution with this and check whether the results are in agreement.
In Figure, let m = 1 k g , c = 4 k g s , k = 2 4

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!