Question: In the circuit shown, R 1 = R 2 = R 3 = R 4 = R 5 = 1 3 . 0 . A

In the circuit shown, R1=R2=R3=R4=R5=13.0.
A voltmeter measures the potential difference across the battery.
When the switch is in position 1, the voltmeter measures V1=13.1V. When the switch is in position 2, the voltmeter measures V2=12.2V.
What is the emf of the battery?
=
v
What is the battery's internal resistance r?
r=
In the circuit shown, R 1 = R 2 = R 3 = R 4 = R 5

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!