Question: In the figure below, the current in the long, straight wire is I 1 = 3.70 A, and the wire lies in the plane of
In the figure below, the current in the long, straight wire is
I1 = 3.70 A, and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries 11.0 A. The dimensions shown are c = 0.100 m,a = 0.150 m, and = 0.450 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted by the magnetic field due to the straight wire on the loop. For the magnitude.. I got 5.99*10^-5 for the direction I got on the left .. the direction is correct but the mag is not?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
