Question: Venus has about 4/5 the mass of the Earth and has an orbital radius around the Sun about 5/7 of Earths. Which gives the relationship

Venus has about 4/5 the mass of the Earth and has an orbital radius around the Sun about 5/7 of Earth’s. Which gives the relationship of the gravitational attraction between Venus and the Sun (FV) to that between the Earth and the Sun (FE)?

FV = FE

FV < FE

Cannot be determined without the Sun's mass

FV > FE

You and a friend each carry a 15kg suitcase up two flights of stairs walking at a constant speed. Take each suitcase to be a system. Suppose you carry the suitcase up the stairs in 30s while your friend takes 60s. Which of the following is true?

Both of you did equal work but you expended less power
Your friend did more work but expended less power
You did more work and also expended more power
You did more work, but both of you expended same power
Both of you did equal work but you expended more power

An acceleration vector a has magnitude 8.0 m/s2 and has an angle of 54 degrees above the positive x axis. What are this vector’s x and y components? Drawing a diagram may help.

ax = 4.7 m/s2 ; ay = 6.5 m/s2

ax = 6.5 m/s2 ; ay = 4.7 m/s2

ax = 4.7 m/s2 ; ay = -6.5 m/s2

ax = -4.7 m/s2 ; ay = 6.5 m/s2

Step by Step Solution

3.40 Rating (159 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

answer of first part is option 4 answer of 2nd p... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!