Question: Ablock of mass m1= 4.5 kg is at rest on a plane that makes an angle of 0 = 30 above the horizontal. The
Ablock of mass m1= 4.5 kg is at rest on a plane that makes an angle of 0 = 30 above the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the block and the plane is uk = 0.100. The block is attached to a second block of mass m2= 42 kg that hangs freely by a string that passes over a frictionless, massless pulley (see the Figure). Calculate the speed when the second block has fallen 6.9 m. (Your result must contain 1 digit after the decimal and must be in units of m/s. Take g=9.81 m/s2. 2% of error will be tolerated in your answers.) 12 30
Step by Step Solution
3.46 Rating (153 Votes )
There are 3 Steps involved in it
To solve this problem we need to use energy conservation considering gravitational potential energy ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
