Question: j4=8% Deposits of $1500 are made every 3 months starting today, October 5, 2006. The final deposit is made on January 5, 2011. If the

Deposits of $1500 are made every 3 months starting today, October 5,

j4=8%

Deposits of $1500 are made every 3 months starting today, October 5, 2006. The final deposit is made on January 5, 2011. If the fund earns j4 = 8%, how much is in the fund immediately after the deposit on January 5, 2011?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!