Question: Joey, whose mass is m = 36 kg, stands at rest at the outer edge of a frictionless merry-go-round with the mass M =

Joey, whose mass is m = 36 kg, stands at rest at

Joey, whose mass is m = 36 kg, stands at rest at the outer edge of a frictionless merry-go-round with the mass M = 300 kg and the radius R = 2.0 m, as in. The merry-go-round is also at rest. Joey then begins to run around the perimeter of the merry-go-round, finally reaching a constant speed, measured relative to the ground, of 5.0 m/s. Part A What is the final angular speed of the merry-go-round? Express your answer in radians per second. ANSWER: Wf= rad/s R M m

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Solution A Using Conserva... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!