Question: Kindly help me find the error in my working. I will apreciate this alot. The company I work for has introduced a policy to help
Kindly help me find the error in my working. I will apreciate this alot.
The company I work for has introduced a policy to help its employees buy a house. Here are some points to consider while working out a monthly mortgage payment plan for the house. - I plan to buy a house with Market value \$3.6 million. - The duration of the mortgage is fixed for 3 years with monthly lease payments paid at the end month. - I will make a down payment of 20% of the house market value. - The company will contribute equal to 20% of the house's market value paid quarterly at the end of each quarter. - The discount rate is 24% annual based on monthly compounding. Calculate the month lease payment. PV0=PriceDownPayment3,600,000(0.23,600,000)Remaining=2,880,000(1+rmonthly)12=(1+.24)rmonthly=0.01808758(1+rmonthly)3=1+rquaterlyrquaterly=0.05525014 PV of quarterly annuity PVofannuity=rC(1(1+r)t1)0.055720,000(1(0.055)341)=6,177,238.78Remaining=2,880,0005,996,590.83=3116590.83 I have down something wrong before this point. So now rest of the working to find the monthly payment becomes incorrect. The remaining Present Value amount should not have become negative after taking into account the company's contribution. PVofannuity=rC(1(1+r)t1)3116590.83=0.055C(1(1+0.055)341) The company I work for has introduced a policy to help its employees buy a house. Here are some points to consider while working out a monthly mortgage payment plan for the house. - I plan to buy a house with Market value \$3.6 million. - The duration of the mortgage is fixed for 3 years with monthly lease payments paid at the end month. - I will make a down payment of 20% of the house market value. - The company will contribute equal to 20% of the house's market value paid quarterly at the end of each quarter. - The discount rate is 24% annual based on monthly compounding. Calculate the month lease payment. PV0=PriceDownPayment3,600,000(0.23,600,000)Remaining=2,880,000(1+rmonthly)12=(1+.24)rmonthly=0.01808758(1+rmonthly)3=1+rquaterlyrquaterly=0.05525014 PV of quarterly annuity PVofannuity=rC(1(1+r)t1)0.055720,000(1(0.055)341)=6,177,238.78Remaining=2,880,0005,996,590.83=3116590.83 I have down something wrong before this point. So now rest of the working to find the monthly payment becomes incorrect. The remaining Present Value amount should not have become negative after taking into account the company's contribution. PVofannuity=rC(1(1+r)t1)3116590.83=0.055C(1(1+0.055)341)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
